14 kwietnia 2019
Szwedzi wygrywają Festiwal Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy

Szwedzka animacja "Min börda" / "The Burden" zdobyła Grand Prix 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy. O nagrodę walczyło 39 animacji z kilkunastu krajów. Za najlepszy polski film uznano "25/25". Animocje są częścią "Wiosny Festiwali" w Bydgoszczy.

 

Grand Prix!

Po ośmiu dniach animowanego maratony filmowego, przyznano nagrody festiwalu Animocje. Międzynarodowe jury za najlepszy film festiwalu uznało szwedzką animację "Min börda" / "The Burden" / "Brzemię" w reżyserii Niki Lindroth von Bahr. Film otrzymał też Nagrodę Publiczności.

Zdobywca Grand Prix to animowany musical z apokalipsą w tle, podzielony na cztery odcinki dziejące się odpowiednio: w supermarkecie, hotelu, call center i restauracji. 

W swoim uzasadnieniu Jurorzy podkreślili, że ten satyryczny, słodko-kwaśny, animowany musical "poruszył ich swoim niekonwencjonalnym językiem filmowym i melancholijną, acz absurdalną atmosferą".

Film zyskał już uznanie w świecie. Otrzymał główne nagrody na prestiżowych festiwalach w Toronto i Annecy, był też nominowany do nagród w Cannes.

Najlepszy Film Polski

Drugą główną nagrodą jest statuetka za Najlepszy Film Polski. Otrzymała ją animacja "25/25” zrealizowana przez duet Aga Jarząb i Maciek Bączyk. Tytuł filmu odwołuje się do, istniejącej od średniowiecza, tradycji numerowania kolejnych grafik z oryginalnej matrycy. Jednocześnie wskazuje na sekwencję 25 faz ruchu, przygotowaną z myślą o abstrakcyjnej animacji. Składające się z ogromnej ilości mikro-akcji rysunki, różnią się od siebie tylko drobnymi detalami. Unikalna jest też ścieżka dźwiękowa, łącząca field-recording z muzyką elektroniczną. 

Jurorzy tak uzasadnili swój wybór: "Statuetką dla najlepszego polskiego filmu nagradzamy niezależny, eksperymentalny, krótki metraż. Wciągające, fachowo animowane, przywodzące na myśl konstruktywizm, abstrakcyjne dzieło o doskonałej konstrukcji dźwiękowej".

 

Wyróżnienia i nagroda za dubbing

W głównym, Konkursie Międzynarodowym, przyznano też trzy specjalne wyróżnienia. Trafiły one do "Sounds Good", w reż. Sandera Joon'a z Estonii, "La Chute" / "The Fall", Borisa Labbé z Francji i "Egg" Martina Scarpelli, będący koprodukcją francusko-duńską.

Za Najlepszy Film Dziecięcy uznano animację "Hors Piste", zrealizowaną przez francuski zespół animatorów: Léo Brunel, Loris Cavalier, Camille Jalabert i Oscar Malet.

 

Podczas festiwalu wręczono też Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych, którą odebrała Anna Apostolakis-Gluzińska. Laureatka jest jedną z największych gwiazd polskiego dubbingu. Na jej koncie znajduje się ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych, w tym takich hitach jak „Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Harry Potter”. Polskim widzom znana jest także jako głos Moniki Geller z kultowych „Przyjaciół”.

Animocje są jedynym w festiwalem w Polsce, przyznającym nagrodę za osiągnięcia w dubbingu.

 

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE odbył się w dniach 7-14 kwietnia 2019 w Bydgoszczy, w ramach projektu "Wiosna Festiwali". Dyrektorką festiwalu jest Weronika Płaczek z Miejskiego Centrum Kultury, które jest też producentem festiwalu. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska.

Więcej na www.animocje.com
 
- - - - - -
Kontakt prasowy: Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy MCK, tel. 519 346 589, mail jaroslaw.jaworski@mck-bydgoszcz.pl

 

Napisz do nas!

MCK Bydgoszcz, tel. 52 32 55 540

Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!