07 kwietnia 2019
Święto animowanego kina: MFFA Animocje, 7-14 kwietnia. Program

9. Festiwal Animocje 2019 czas zacząć. To będzie 8 niezwykłych dni. Pokazy filmowe, warsztaty, koncerty, gry komputerowe i kontrowersyjne premiery. 7 kwietnia rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE. O Grand Prix zawalczy 39 animacji z kilkunastu krajów. Nagrodę za osiągnięcia w dubbingu, odbierze twórczyni pół tysiąca ról dubbingowych Anna Apostolakis-Gluzińska. Animocje są częścią "Wiosny Festiwali" w Bydgoszczy.

Animocje to jeden z najciekawszych, wielowątkowych festiwali kina animowanego Polsce. Od lat przekonuje widzów, że animacji filmowej nie należy kojarzyć tylko z kreskówkami dla dzieci, że najlepsze dzieła z tego nurtu, to fascynujące plastycznie produkcje, podejmujące najtrudniejsze tematy dzisiejszego świata. 

Najważniejszym pasmem festiwalu jest Konkurs Międzynarodowy. O Grand Prix zawalczy 39 animacji z Chorwacji, Argentyny, Japonii, Gruzji, Izraela, Iranu, Serbii, Singapuru i kilkunastu innych krajów.

 

>>> wszystko o Animocjach - TUTAJ! www.animocje.com 
 

JURY


Filmy konkursowe oceni pięcioosobowe, międzynarodowe Jury. W jego skład wejdą: amerykańska animatorka Nina Paley,  twórczyni szeroko komentowanych pełnometrażowych animacji, chętnie sięgająca do feministycznej interpretacji znanych nam wydarzeń. Marcell László, węgierski animator z ogromnym doświadczeniem, eksplorujący m.in. płaszczyzny animacji 3D. Igor Prassel to wielka postać słoweńskiej animacji. Obecnie kieruje Slovenian Cinematheque. Jest też twórcą kluczowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animateka. 

Rafał OER Skiba to ceniony producent muzyczny, laureat Złotej Płyty za udział w produkcji albumu rapera Bisza "Wilk Chodnikowy".  Kajetan Obarski jest animatorem, fotografem i muzykiem oraz wieloletnim współpracownikiem Animocji.


Mistrzyni dubbingu

Laureatką Nagrody za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu jest w tym roku Anna Apostolakis-Gluzińska. To prawdziwa mistrzyni i potęga tej dziedziny w Polsce. „Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Harry Potter” czy też Monika Geller z kultowych „Przyjaciół”, wszędzie tam słyszeliście jej głos. Ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych czyni z niej jedną z najważniejszych gwiazd polskiego dubbingu. Artystka była też reżyserką dubbingu w kilkudziesięciu filmach i serialach. Wręczenie nagrody i spotkanie z Laureatką odbędzie się trzeciego dnia Animocji, 8 kwietnia.


>>> Zobacz spot Animocji 2019 (reż. Marcin Ożóg)

 

Szwajcar na wojnie i Mojżesz na nowo. Pokazy specjalne.

Pięć specjalnych pokazów pełnometrażowych animacji, to uczta dla fanów tego gatunku filmowego. Na Animocjach odbędzie się polska premiera chorwackiego "Szwajcara Chrisa", w reż. Anji Kofmel. To autobiograficzna historia reżyserki, która próbuje rozwiązać zagadkę swojego kuzyna, dziennikarza Chrisa. W 1992 roku wyruszył on na wojnę w dawnej Jugosławii, gdzie został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach.

W‍ Bydgoszczy zobaczycie też kontrowersyjny "Seder-Masochism", którego reżyserka - Nina Paley będzie jurorką festiwalu. Paley postanowiła zinterpretować na nowo biblijne historie z Księgi Wyjścia,  i przyjrzeć się postaci Mojżesza, także z feministycznego punktu widzenia. "To niezwykłe ciasto!" przenosi nas do kolonialnej Afryki pod koniec XIX wieku. Film w reż. belgijskiego duetu Emma De Swaef i Marc James Roels. 

Ucztą dla wielbicieli sztuki będzie "Ruben Brandt, kolekcjoner", w reż. Milorada Krstića. Tytułowy Ruben to znany psychoterapeuta artystów. Nawiedzany w nocnych koszmarach przez postaci z największych dzieł sztuki, postanawia ukraść je z najsłynniejszych muzeów świata. Po filmie odbędzie się spotkanie ze współreżyserem animacji Marcellem László.  

Warto także obejrzeć pierwszy słoweński pełnometrażowy film animowany "Socjalizacja byka?", Zvonko Čoha i Milana Eriča oraz "Dom wilka", Cristóbala Leóna i Joaquína Cociñy.

 

Muzyka, improwizacja i wystawa

 

Animocje, jak co roku, proponują ciekawe wydarzenia towarzyszące.

Na koncert z wizualizacjami tworzonymi na żywo zaprasza grup Ala Kryształ. Trio poruszające się w obszarze wzajemnych, subtelnych oddziaływań widmowo-dźwiękowych tworzą animatorka Monika Kuczyniecka oraz muzycy Radosław  Drwęcki i Marcin Karnowski.  

Pofestiwalowe Afterparty zagra skład: LESU / OER / YAKI. O Rafale "OER" Skibie już pisaliśmy. Lesław Sołtysiak aka Lesu jest miłośnikiem brudnego, streetartowego stylu muzycznego. DJ Yaki to producent, multiinstrumentalista, współzałożyciel i lider projektu mihuyaki operującego w ramach muzyki improwizowanej. 

Właśnie - improwizacja. Na festiwalu wystąpi Teatr Improwizowany wymyWammy ze spektaklem "Improwizowane Spoilery" inspirowanym... zwiastunami filmowymi.   Festiwalowi towarzyszyć będzie też wystawa prac Kajetana Obarskiego pt. "Kiszkiloszki i inne kiełbaski"

 

>>> wszystko o Animocjach - TUTAJ! www.animocje.com 
 

Animocje dla dzieciaków i warsztaty

 

Festiwal jak zawsze dba o dzieci. Będzie Konkurs filmów dla dzieci oraz Małe Animocje. W ich ramach obejrzymy filmy "Gordon i Paddy" o przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu oraz "Tito i ptaki" o małym chłopcu, który wraz z ptaszkami walczy z tajemniczą epidemią.  

Jak co roku zapraszamy też na bogaty program warsztatów. Pod czujnym okiem Karoliny Rucińskiej i Marcina Roszczyniały dzieciaki stworzą film animowany w różnych technikach poklatkowych. KinoMANUAL, czyli Aga Jarząb i Maciek Bączyk wprowadzą uczestników w świat tworzenia filmów bezpośrednio na taśmie filmowej oraz techniki animacji rysunkowej. Z Natalią Dziedzic i Andrzejem Poprostu możecie stworzyć animowany mural. 

 

Świat animacji przeglądany czujnym okiem

Program jak zawsze pełen jest przeglądów specjalnych. Zaczniemy od przeglądu animowanych dokumentów z Rising of Lusitania AnimaDoc Film Festival. Potem będą "Animacje sci-fi, czyli animując nierzeczywiste koncepty", "Wschód spotyka Zachód, czyli animowany western" i animowane teledyski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

Ciekawie zapowiada się pokaz i wykład młodych artystów z bydgoskiego Liceum Plastycznego "Co widzimy po zamknięciu oczu i zatkaniu sobie uszu, czyli oswajamy animację abstrakcyjną i eksperymentalną"

 

>>> wszystko o Animocjach - TUTAJ! www.animocje.com 
 

Gala Zakończenia, czyli Barbary

 

13 kwietnia poznamy laureatów Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany 9. MFFA Animocje. Jury przyzna Grand Prix i wyróżnienia, a Publiczność wybierze po jednym filmie z konkursu dla dorosłych i dla dzieci. 

Statuetki zdobi oczywiście festiwalowe zwierzę - Ośmiornica Barbara. Baśka jest z nami od wielu lat. Na Animocjach spotkacie ją na każdym kroku.

Po wręczeniu nagród wystąpi zespół Małe Instrumenty, który specjalnie na tę okazję przygotował muzykę do filmów animowanych. 


9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE odbędzie się w dniach 7-14 kwietnia 2019 w Bydgoszczy, w ramach projektu "Wiosna Festiwali". Dyrektorką festiwalu jest Weronika Płaczek z Miejskiego Centrum Kultury, które jest też producentem festiwalu. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska.

Więcej na www.wiosnafestiwali.pl / www.animocje.com 

Kontakt prasowy: Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy MCK, tel. 519 346 589, mail jaroslaw.jaworski@mck-bydgoszcz.pl

 

Napisz do nas!

MCK Bydgoszcz, tel. 52 32 55 540

Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!