22 lutego 2019
Słowiańskie obrzędy i romsko-żydowska muzyka na festiwalu Ethniesy w Bydgoszczy.

Ujawniamy dwa, kolejne zespoły, które wystąpią na 7. Festiwalu Muzyki Ludowej i Tradycyjnej Ethniesy. Grupa Kust odkryje przed nami zapomniane dźwięki polsko-białoruskiego Polesia. Kapela Timingeriu zmiksuje ze sobą muzykę Romów, Żydów i ludów bałkańskich. Ethniesy, które są częścią projektu "Wiosna Festiwali" Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, rozpoczynają się 14 marca.
 

Kust 

Występ na Ethniesach w czwartek, 14 marca. 

Kust, w "po polesku" znaczy po prostu "krzak". Zarazem jest to nazwa poleskiego obrzędu wiosenno-letniego odbywającego się podczas święta Trójcy Świętej, wiążącego się z pamięcią przodków (Polesie obecnie podzielone jest pomiędzy Polskę, Białoruś, Rosję i Ukrainę). 

Właśnie do tych tradycji sięga grupa Kust, której muzyka oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych. Podczas koncertu na Ethniesach usłyszymy tradycyjne pieśni weselne i pogrzebowe oraz te tworzone z okazji nadejścia wiosny, lata, żniw, a nawet kolędy. 

Ale nie będzie to "muzyka ze skansenu". Tradycyjne dźwięki  Kust przefiltrowuje przez współczesne gatunki muzyczne: industrial, drone, noise i ambient. 

To będzie też uczta dla uszu, bo Kust gra na niesamowitych instrumentach. Tych klasycznych, ale także tradycyjnych: gongach, piszczałkach, rogach, dzwonkach etc. 

Zespół tworzą artystki aktywne w wielu projektach muzyki tradycyjnej: Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, Joanna Gancarczyk. Męską część grupy stanowią cenieni w kraju i zagranicą muzycy alternatywni Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński oraz gitarzysta Tadeusz Skowroński.

 

Kapela Timingeriu

Występ na Ethniesach w sobotę, 16 marca. 

Ci ludzie są muzyką! Gdziekolwiek się pojawią, od razu zabierają się za granie i śpiewanie. Ten rodzinny zespół traktuje muzykę jako pretekst do spotkania, sytuację żywą i otwartą. 

Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. 

Grupa zawiązała się w Rumunii w 2009 roku. Ich muzyka jest uniwersalna - zespół odnajduje się w niemal każdej sytuacji, i na dużych koncertach plenerowych, jak i na kameralnych występach. 

Na Ethniesach usłyszymy utwory z ich nowej płyty, o pochodzącej z języka Romów nazwie, "Gadzie i Goje" (TUTAJ cała płyta udostępniona bezpłatnie przez zespół w Internecie). 

 

7. Festiwal Muzyki Ludowej i Tradycyjnej Ethniesy odbędzie się w dniach 14 – 17 marca 2019. Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska, a dyrektorką festiwalu jest Dominika Kiss-Orska

Więcej na www.wiosnafestiwali.pl 

Kontakt prasowy: Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy MCK, 519 346 589, jaroslaw.jaworski@mck-bydgoszcz.pl 

 

Napisz do nas!

MCK Bydgoszcz, tel. 52 32 55 540

Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!