11 marca 2019
Program Festiwalu Ethniesy 2019

(biogramy wykonawców poniżej)

 

14 marca, czwartek

 

godz. 18.00, foyer MCK

Wystawa plakatów Hanny Cieślak, wernisaż

 

godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK

Kust / Babadag / kakofoNIKT i Chór WSJO Canto-Cantare - koncert

 

15 marca, piątek

 

godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK

WoWaKin Trio / Janusz Prusinowski Kompania / Gulaza - koncert
After party - DJ Kozber

 

16 marca, sobota

 

godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK

Kapela Timingeriu / 5’nizza - koncert

 

godz. 16.00, kawiarnia Szpulka

Biblioteka Ethniesów: Julija Stachiwska "Wszystkie możliwe rzeczy" i Szymon Żuchowski "Litanie czarnodziurskie". Premiera / spotkanie autorskie
 

17 marca, niedziela

 

godz. 18.00, sala kinowo-widowiskowa MCK

Mistrz Manole – legenda rumuńska – spektakl

 

Warsztaty

 

„Etnogadki. Podróż w czasie” – warsztaty Moniki Michaluk

(zapisy: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl, bilet: 30 zł, warsztaty dla dzieci w wielu 6–9 lat wraz z opiekunami)

 • 16.03.2019, sobota, godz. 12.00, barka „Lemara”

 

Spotkania śpiewacze z Adamem Strugiem

(zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl, bilet: 150 zł)

 • 14.03.2019, czwartek, godz. 17.00, salonik secesyjny MCK
 • 15.03.2019, piątek, godz. 17.00, salonik secesyjny MCK
 • 16.03.2019, sobota, godz. 14.00, salonik secesyjny MCK
 • 17.03.2019, niedziela, godz. 11.00, salonik secesyjny MCK

 

„Mazurek Freestyle” – warsztaty Objazdowej Akademii Tańca Tradycyjnego z Piotrem Zgorzelskim

(zapisy: dominika.krol@mck-bydgoszcz.pl, bilet (cena od 1 osoby za 2 dni zajęć): 80 zł do 4 marca, 100 zł po 4 marca)

 • 16.03.2019, sobota, godz. 10.00-14.00, kawiarnia Szpulka
 • 17.03.2019, niedziela, godz. 11.00-15.00, kawiarnia Szpulka

 

 

KARNETY i BILETY

 

Karnety

 • Przedsprzedaż (8.02 - 24.02) - 100 zł
 • Sprzedaż (od 25.02) - 120 zł
   

Bilety

Sprzedaż od 25.02:

 • 14.03.2019 - 30 zł
 • 15.03.2019 - 30 zł
 • 16.03.2019 - 70 zł
 • 17.03.2019 - 10 zł

 

Karnety i bilety dostępne na stronie: www.bilety24.pl lub w kasie MCK, Marcinkowskiego 12, Bydgoszcz.

www.wiosnafestiwali.pl

 

Wykonawcy

 

Kust

Kust, czyli krzak – to poleski obrzęd, podczas którego kobiety przebierają dziewczynkę za krzak – stosując liście klonu, brzeziny, tataraku – i prowadzą ją po wsi, śpiewając. Muzyka zespołu oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych, głównie rejestrowanych podczas badań terenowych, prowadzonych na terenie Dolnego Śląska, Łęczyckiego czy Polesia Ukraińskiego. Wiernie z tradycją wykonywane pieśni okolicznościowe z roku kalendarzowego, jak i z rytuałów rodzinnych – weselne, pogrzebowe, wiosenne, przesilenia letniego, żniwne czy kolędy zimowe.

W skład zespołu wchodzą: Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, Joanna Gancarczyk – od lat śpiewają pieśni tradycyjne, prowadzą badania terenowe oraz udzielają się w projektach społecznych związanych z muzyką tradycyjną. Śpiewu uczą się od mistrzyń na wsi.  Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński to muzycy takich grup jak HATI, Alameda Duo, 3, 4, 5, T’ien Lai, Mammoth Ulthana, Javva, Innercity Ensemble. Obaj należą do kolektywu Milieu l’Acéphale. Towarzyszyć im będzie gitarzysta Tadeusz Skowroński.

Babadag

Babadag to autorska formacja Oli Bilińskiej, w której eksperymentuje z wątkami i warstwami muzyki tradycyjnej, nadając im formy i brzmienia często zupełnie z tradycją nie kojarzone.

W 2019 roku BABADAG powraca z nową płytą i w nowym składzie – nieco zaskakującym, i nieco oszałamiającym swym rozmachem. Ola Bilińska zaprosiła do współpracy trzech muzyków z Warszawy oraz trzy wokalistki z Wilna. Utwory na płycie “Šulinys // Studnia” to wynik tęsknoty za obecnością baśni i mitu w codziennej, otaczającej nas rzeczywistości.

kakofoNIKT i Chór WSJO Canto-Cantare

Zespół kakofoNIKT od dwunastu lat porusza się na styku takich taktyk jak free improvisation, noise, industrial,  field recording, tzw. muzyki konkretnej czy elektronicznej, instalacji i działań audiowizualnych oraz performatywnych. W 2018 roku kakofoNIKT spotkał się z liczącym kilkadziesiąt osób Chórem WSJO Canto-Cantare, działającym od 1996 roku, a od 2016 roku pod dyrygenturą poszukującej i niezwykle żywiołowej Joanny Sykulskiej, by pracować wspólnie nad nowym elektryzującym projektem, łączącym mitologię słowiańską, ludową rytualność, średniowieczne i renesansowe tradycje chóralne, wglądy botaniczne, historyczne i psychonautyczne w sferę rodzimej flory i mykoflory psychoaktywnej oraz sonorystyczne, eksperymentalne, ale też folkowe techniki muzyczne.

WoWaKin Trio

Grupa specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej (muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starszego pokolenia zaprzyjaźnionych muzykantów i śpiewaczek), ale też mocno wchodzącą we współczesność.

Artyści na scenie prowadzą muzyczny dialog, świetnie się przy tym bawiąc a zarazem uwodząc publiczność naturalnością  i szczerością przekazu. Muzyka WoWaKin trio ma niesamowitą energię taneczną, dlatego ich koncerty doskonale nadają się do tańca, zapraszając wszystkich do szalonego ‘wirowania’ w rytm oberków, polek, mazurków i kujawiaków. W skład zespołu wchodzą: Mateusz Wachowiak, Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak.

Janusz Prusinowski Kompania

Podążając śladami wiejskich muzykantów odkrywamy nieoczekiwane i nieoczywiste krajobrazy – muzyczne i ludzkie. Bywa że zataczamy w nich coraz to nowe kręgi, czasem wkraczamy w obszary całkiem nieznane a niekiedy odnajdujemy w nich coś niezwykle osobistego.

Gulaza

Przekraczanie granic etnicznych i muzycznych - to druga natura grupy Gulaza. Gulaza ożywia i reinterpretuje starodawne żydowsko-jemeńskie pieśni kobiet, stosując elementy rytualne i teatralne, i zapewniając publiczności zjawiskowe doświadczenie muzyczno-wizualne.

Igal Gulaza Mizrahi, którego ojciec miał jemeńskie korzenie, dorastał w sąsiedztwie imigrantów z Jemenu. Od najmłodszych lat ulegał więc wpływom tradycji jemeńskich, otoczony fascynującym światem jemeńskich kobiet.

Mistyczne teksty od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie, córkom przez matki, doczekały się współczesnej interpretacji w towarzystwie niezapomnianego instrumentarium.

DJ Kozber

Krzysztof Kozber to producent i promotor muzyki elektronicznej, edytor dźwięku, masteringowiec, wieloletni dj i poszukiwacz czarnych krążków. Oryginalnie bydgoszczanin, od 12 lat na stałe mieszkający w Londynie. W metropolii Kozber działa na wielu płaszczyznach muzycznej sceny, współkieruje wytwórnią @Little Beat Different oraz @Play !T Loud. W tym roku na bydgoskie Ethniesy przywiezie sporą dawkę tanecznych, energetycznych odmian afro beat, afro funk/soul, afro cuban/disco, które zakręci z płyt na after party w MCK.

Kapela Timingeriu

Kapela to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej.

To zespół, który gra tam, gdzie się pojawi. Czy jadą, czy zatrzymują się na chwilę w drodze - wszędzie towarzyszy im muzyka.

5’Nizza

5'nizza, czyli „piatnica” to fenomenalny ukraiński duet, który narodził się w 2000 roku w Charkowie. Założyciele zespołu - Andriej „Sun” Zaporożec i Sergiej Babkin - stworzyli unikalny styl. Za pomocą minimalnych środków (dwa głosy, gitara, beatbox i elementy perkusji) połączyli reggae, rock, hip-hop, jazz i bossa novę z pełnymi abstrakcyjnego humoru i gry słów tekstami napisanymi po ukraińsku, rosyjsku i angielsku.  Takie utwory jak „Sołdat” stały się kultowymi piosenkami również w Polsce. Wielką popularność zdobył również cover utworu „Jammin” Boba Marleya oraz klimatyczne ballady „Newa” i „Wiesna”.

W 2017 roku zespół wydał nowy album „Ku”, który został uznany za jedną z najlepszych płyt ubiegłego roku na Ukrainie, a teledysk do piosenki „Samolot” za jeden z najbardziej oryginalnych wideoklipów.

 

Napisz do nas!

MCK Bydgoszcz, tel. 52 32 55 540

Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!