31 stycznia 2019
Nie tylko Wiosna, czyli jeszcze więcej festiwali!

Jeżeli ktoś z Was sądził, że Wiosną "wypsztykamy" się ze wszystkich festiwali, to się mylił. Na lato i jesień zostawiliśmy kilka smakowitych kąsków, produkowanych przez nas lub zaprzyjaźnione fundacje artystyczne. Oto kilka słów o tych wydarzeniach.

 

Spotkania Nieprzypadkowe "Oko Nigdy Nie Śpi" (lipiec)

“Oko nigdy nie śpi” jest festiwalem niezwykłym. Łączy w sobie film, muzykę, sztukę współczesną, literaturę, filozofię, a nawet… operę. Od pięciu lat, co roku, zaproszone na festiwal ważne postaci świata sztuki i nauki, przyjmują temat wiodący, wokół którego osnute są wszystkie wydarzenia “Oka”.

Organizatorem "Oka" jest bydgoska Fundacja Czarny Karzeł, grupa ludzi kochających sztukę i kulturę oraz potrafiących tą miłością zarażać wszystkich dookoła. Karzeł istnieje od 2009 roku i grupuje wokół swoich działań ponad 100 osób z Polski i zagranicy, wykonujących przeróżne zawody - od urzędniczki i prawnika, po malarkę i kuratorkę sztuki. Z grupą współpracują tacy artyści, twórcy i teoretycy jak Sławomir Idziak, Bogdan Dziworski, Anda Rottenberg i prof. Zbigniew Mikołejko.

“Oko” pobudza do myślenia za pomocą sztuki i tworzy nowe zjawiska artystyczne przy jednoczesnym otwarciu na wszystkich odbiorców. Zwłaszcza tych, którzy na co dzień nie mają dużej styczności ze sztuką.  Istniejący od 6 lat festiwal od 2018 roku odbywa się w podbydgoskim Zespole Pałacowo-parkowym w Ostromecku, którym zarządza MCK.

 

Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna w Ostromecku (wrzesień)

Od kilku lat w zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku spotykają się najlepsi znawcy instrumentów z całej Polski.

Podczas konferencji można wysłuchać fascynujących wykładów, ale nie tylko. Każdy wieczór wieńczy unikalny koncert fortepianowy. Unikalny, bo zagrany na oryginalnych, zabytkowych fortepianach. Nic dziwnego, w Pałacu Starym w Ostromecku znajduje się bowiem Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. To drugi, co do wielkości, zbiór tych instrumentów w Polsce.

Organizatorami wydarzenia są: MCK BydgoszczInstytut Muzykologii  - Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

 

FONOMO Music & Film Festival (październik)

Ten festiwal posługuje się hasłem “Usłysz obraz, zobacz muzykę” i nic więcej nie trzeba do niego dodawać.

Fonomo zwraca szczególną uwagę na subtelne związki pomiędzy dźwiękiem i obrazem, muzyką i filmem, operą i kinem kreacyjnym, a jednocześnie na osobowości twórców, ich wrażliwości, spotkania i wynikające z nich wzajemne inspiracje. Festiwal prezentuje awangardową muzykę i kino najwyższej próby, a wśród jego gości znaleźli się: Tom Jarmusch, Pierre Bastien, Mikołaj Trzaska, Marcin Masecki, Tymon Tymański, Demdike Stare, Radian, Jozef Van Wissem, Mikrokolektyw, Jacaszek i inni.

Twórcą  i producentem festiwalu jest bydgoska Fundacja Nowa Sztuka Wet Music, a MCK pełni role koproducenta.

 

Festiwal Improwizacji IMPRODROM (październik)

MCK jest miejscem narodzin bydgoskiej sceny teatru improwizacji. To właśnie u nas powstała pierwsza, bydgoska grupa impro – Wymywammy, będąca zarazem jedynym w kraju zespołem impro, złożonym wyłącznie z kobiet.

Impro narodziło się w latach 60. XX wieku w USA i Wielkiej Brytanii. Spektakle impro powstają... na żywo, na oczach widza. Aktorki i aktorzy, opierając i na bardzo ramowych założeniach, budują spektakl czerpiąc z inspiracji podrzucanych im przez widzów oraz swojej własnej, nieograniczonej wyobraźni.

Na Improdromie wciąż brakuje miejsc. Wszystkie spektakle “idą” przy pełnej, entuzjastycznej widowni. Do Bydgoszczy przyjeżdżają co roku najlepsze zespoły impro z Polski, a od dwóch lat - także z zagranicy, jak np. londyński The Maydays.

festiwal sztuka performance opera czarny karzeł

Napisz do nas!

MCK Bydgoszcz, tel. 52 32 55 540

Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!