11 marca 2019
Ethniesy: izraelska Gulaza ożywia starodawne żydowsko-jemeńskie pieśni kobiet.

Za kilka dni zaczyna się Wiosna Festiwali w Bydgoszczy. Na początek, tradycyjnie Festiwal Ethniesy. Wśród gwiazd festiwalu izraelska Gulaza, która ożywia starodawne żydowsko-jemeńskie pieśni kobiet.


Ethniesy w tym roku goszczą śmietankę polskiej i zagranicznej sceny etno-folkowej. 15 marca, w piątek, w sali koncertowej MCK Bydgoszcz zagra Gulaza, której muzyka narodziła się z fascynacji młodego, żydowskiego chłopca pieśniami jemeńskich kobiet, które poznał w dzieciństwie.

Zespół pod wodzą Igala Gulaza Muzrahiego ożywia bowiem i reinterpretuje starodawne żydowsko-jemeńskie pieśni kobiet, dając widzom swoich koncertów zjawiskowe doświadczenie muzyczno-wizualne. 

Igal, którego ojciec miał jemeńskie korzenie, dorastał w sąsiedztwie imigrantów z Jemenu. Od najmłodszych lat ulegał wpływom tradycji z tego kraju. Szczególnie zafascynowały go, przesycone mistycznymi tekstami pieśni, od wieków przekazywane - z matki na córkę - przez jemeńskie kobiety.

W Bydgoszczy usłyszymy wspólne dzieło Igala i Bena Aylona, czyli współczesne wcielenie tych pieśni, "zagrane" na wspaniałych głosach i niezwykłych instrumentach. Zespół tworzy bowiem muzykę, korzystając z rzadkiego połączenia tradycyjnych instrumentów strunowych z Sahary, z wiolonczelą i gitarą akustyczną. 

Ale największy fenomenem Gulazy kryje się gdzie indziej. Po raz pierwszy w historii muzykę kobiet z Jemenu wykonuje bowiem mężczyzna. Dzięki temu zespół tworzy mistyczny i artystyczny pomost ponad wszelkimi podziałami.

Poza Gulazą tego dnia wystąpią nie mniej znakomici przedstawiciele polskiego etno-folku: WoWaKin Trio i Janusz Prusinowski Kompania. After party po koncercie poprowadzi - DJ Kozber

Nie przegapcie tego koncertu: bilety TUTAJ.
     

(fot.: Igal Gulaza Mizrahi. lider zespołu;  fot. oficjalne materiały prasowe)

Napisz do nas!

MCK Bydgoszcz, tel. 52 32 55 540

Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!