18 marca 2019
Bator, Lipszyc, Grynberg. Od 25 marca Festiwal Literatury Przeczytani 2019

Joanna Bator, Adam Lipszyc, Mikołaj Grynberg to tylko niektórzy z gości "Przeczytanych", którzy rozpoczną się 25 marca. To jedyny w kraju festiwal literacki w całości programowany i prowadzony przez licealistów. Hasłem tej edycji jest słowo "Wokół". Podczas festiwalu odbędzie się premiera książki o Aleksandrze Wacie napisanej przez młodzież. "Przeczytani" są częścią "Wiosny Festiwali" w Bydgoszczy.
    
Mówi się, że młodzi nie czytają książek. "Przeczytani" zadają temu kłam. Dlatego nie powinno dziwić, że wielkie postaci polskiej literatury z entuzjazmem przyjmują zaproszenia od bydgoskich licealistów. 

Na festiwalu gościli już Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Grzegorz Wasowski, Filip Łobodziński, Dorota Masłowska i Marek Krajewski.


"Wokół"...

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy wspiera "Przeczytanych" od samego początku, dając młodym ludziom pomoc organizacyjną i opiekę merytoryczną. Dlatego włączyliśmy festiwal do naszej nowej marki kulturalnej "Wiosna Festiwali". 

Jednakże to młodzież z VI LO w Bydgoszczy tworzy program, zaprasza gości i prowadzi spotkania autorskie. W tym roku hasło wiodące - "Wokół", zgromadzi "wokół" literatury kolejne wielkie nazwiska. 

 

Bator wokół ciemności

Spotkanie z Joanną Bator nosiło będzie tytuł "Wokół ciemności w głowach". Bator jest jedną z najważniejszych polskich pisarek współczesnych. Jest laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieść "Ciemno, prawie noc" i Nagrody Literackiej im. Hermanna Hessego.

Jest nie tylko pisarką, ale też publicystką, podróżniczką, eseistką, specjalistką od antropologii kultury i gender studies oraz nauczycielką akademicką.

Warto dodać, że wg. powieści "Ciemno, prawie noc" Borys Lankosz nakręcił film, pod tym samym tytułem, który będzie miał premierę 22 marca.

 

Lipszyc i "Wat przeczytany"

Tematyka spotkania z Adamem Lipszycem podczas "Przeczytanych" obracać się będzie "wokół" poezji Aleksandra Wata, wybitnego polskiego pisarza i poety oraz współtwórcy futuryzmu w Polsce. 

Warto dodać, że Adam Lipszyc jest laureatem nagród Allianz Kulturstiftung, "Literatury na Świecie" oraz Nagrody Literackiej Gdynia. 

Nie będzie to jednak jedyny punkt programu związany z Watem. Podczas festiwalu odbędzie się bowiem premiera książki "Wat przeczytany". To unikatowe wydawnictwo, w całości napisane przez bydgoskich licealistów związanych z "Przeczytanymi" oraz Uniwersytetem Muri im. F. Kafki. Książka powstała pod artystyczną i merytoryczną opieką Adama Lipszyca. 

 

Grynberg i rejwach

"Wokół rejwachu w żydowskich losach" - taki tytuł nosi spotkanie z Mikołajem Grynbergiem. 

Ten artysta fotografik, pisarz i reporter, jest też autorem wstrząsającego, inspirowanego historią rodzinną cyklu "Auschwitz – co ja tu robię?" (2009–2010). Multimedialny cykl obejmujący wystawę, album oraz stronę internetową, odbił się szerokim echem w Polsce i zagranicą. 

 

Bieńczyk wokół Camusa

Marek Bieńczyk powraca na "Przeczytanych" kolejny raz. Jest znawcą literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej, laureatem Nagrody Literackiej Nike oraz nagrody Graficzna Książka Roku 2013 (polska sekcja IBBY). 

Wraz z Anną Wasilewską i Ryszardem Koziołkiem, Bieńczyk swoje spotkanie autorskie oplecie "wokół" nowych przekładów Alberta Camusa

 

Rezerwuj czas na literaturę!

Festiwal Literatury PRZECZYTANI odbędzie się w dniach 25–30 marca 2019 w Bydgoszczy. Pomysłodawcami i twórcami programu uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, skupieni w Stowarzyszeniu Intelektualistów Niepokornych "Trickster". 

Opiekunem merytorycznym festiwalu jest dr Michał Tabaczyński, kurator Pracowni Literatury w Miejskim Centrum Kultury, które jest też producentem festiwalu. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska.

Więcej na www.wiosnafestiwali.pl / www.przeczytani.pl oraz www.trickster.bydgoszcz.pl 

Kontakt prasowy: Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy MCK, tel. 519 346 589, mail jaroslaw.jaworski@mck-bydgoszcz.pl

 

Napisz do nas!

MCK Bydgoszcz, tel. 52 32 55 540

Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!